Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Album promocyjny, który drażni

› Społeczeństwo ponad rok temu    6.11.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 4 / 75%
A A A
 fot. fotomontaż M. Mostowy

Ponad 40 tys. zł kosztował wydruk folderu „Zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój”, podsumowującego pracę samorządu powiatu gostyńskiego w mijającej kadencji. Wydany w czasie kampanii wyborczej kolorowy album wzbudził wiele kontrowersji. Opozycja, głównie Forum Demokratyczne nie pozostawiła tego promocyjnego kroku bez komentarza.

W swoich wyborczych postach na portalu nie odnosiła się jednak do treści i zawartości publikacji. Ich zdaniem wydawanie publicznych pieniędzy na taki folder, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej, było wysoce niestosowne. Jeszcze mniej etyczny wydawał im się sposób rozprowadzania albumu wśród mieszkańców powiatu. - Z wielkim niedowierzaniem odnotowaliśmy też sygnały od mieszkańców, że dystrybucją owej publikacji zajmowali się między innymi właśnie kandydaci na radnych rządzącej w powiecie koalicji - napisali przedstawiciele FD, podkreślając, że jest różnica pomiędzy rozdawaniem powiatowego folderu przez kandydata na radnego, w swoim okręgu wyborczym, od roznoszenia ulotek sfinansowanych przez komitet wyborczy.

Z albumem w czasie kampanii wyborczej byli widziani kandydaci do rady powiatu, rozdawał go również wicestarosta Czesław Kołak, na wyborczej konferencji prasowej PSL. Projekt, skład i druk kolorowego albumu, w którym na zdjęciach, z krótkimi opisami, zaprezentowano inwestycje zrealizowane w ciągu ostatnich 4 lat kosztował łącznie 40 897 zł. Na końcu albumu pojawiło się też zdjęcie radnych powiatowych. Gostyński starosta Robert Marcinkowski zapewnił, że cel był taki, aby publikacja dotarła do wszystkich domostw w powiecie gostyńskim. Wydrukowano ją w nakładzie 20 500 egzemplarzy. Rozprowadzaniem albumu - jak zapewniał starosta Marcinkowski - w większości gmin zajęli się gońcy. Tak było na terenie gmin Krobia, Pępowo, Gostyń, Piaski.

- Na terenie innych gmin wyznaczyliśmy koordynatorów - pracowników starostwa, do których należeli wicestarosta, przewodniczący rady, etatowy członek zarządu powiatu - wyjaśniał starosta na ostatniej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego. - Dzięki temu, że kolportaż nie był realizowany przez Pocztę Polską, był na pewno dużo tańszy.

Niektórzy powiatowi rajcy nie wiedzieli nawet, że mogą skorzystać z folderu i rozprowadzać go wśród swoich znajomych, rodzin, sąsiadów. Sami mieli wątpliwości, czy folder nie był traktowany jak wyborcza ulotka.

- Na ostatniej stronie jesteśmy wszyscy jako radni. Przykro mi bardzo, bo akurat ten materiał otrzymałem na posiedzeniu komisji spraw społecznych. Nie wiedziałem, że w Gostyniu coś takiego jest. Słyszałem, że prawdopodobnie gdzieś po domach było roznoszone. Z tego co wiem, to również radni kandydujący zajmowali się dystrybucją. Słyszałem, że przewodniczący Siama w Pogorzeli to rozprowadzał, a pani Kaźmierczak w swojej gminie - żalił się Ireneusz Lesiński, radny z Krobi tuż przed wyborami, podkreślając, że cieszy się z albumu. Miał żal, że nie otrzymali tego wszyscy samorządowcy do roznoszenia? - Jeśli radny Lesiński mówi, że publikacji nie dostał, to musimy zweryfikować, dlaczego tak się stało - odpowiadał starosta.

Jak się trzyma 103-letni pan Stanisław z Pogorzeli? - TUTAJ

Takie wyjaśnienia nie zadowalały radnego Mikołaja Rogali. - Dlaczego wszyscy radni nie zauważyli folderu wcześniej? Dziwnym trafem, przypadkiem w okresie wyborczym chodzą z albumem kandydaci? - dociekał na sesji, zamykającej kadencję. Wtedy odezwał się Alfred Siama. - Jak sobie pan wyobraża, że folder sygnowany nazwiskami wszystkich radnych, pokazujący wszystkie inwestycje wykonane w powiecie, mógłby być wykorzystany w kampanii wyborczej? Bo ja tego nie rozumiem - mówił. A rajca Rogala uświadomił mu, że folder promocyjny został wydany za środki pochodzące z budżetu powiatu w okresie, który jest niewygodny na promocję, niewłaściwy. Można było to zrobić wcześniej lub po wyborach. - Można było go wydać znacznie wcześniej, wtedy również podsumowałby działania samorządu powiatowego - powiedział Mikołaj Rogala.

*  *  *

Robert MARCINKOWSKI, starosta gostyński

Publikacja zakładała podsumowanie całej kadencji Rady Powiatu Gostyńskiego. Termin wydania zbiegł się zatem z jej końcem. Znalazły się w niej zdjęcia wszystkich radnych i członków zarządu, którzy pracowali w radzie przez ostatnie 4 lata, bez względu na przynależność partyjną czy klubową poszczególnych radnych. Zaprezentowaliśmy inwestycje zrealizowane dzięki wspólnym decyzjom. Podobne publikacje wydawane są również przez inne samorządy, w tym gminy powiatu gostyńskiego. Gmina Gostyń dla przykładu wydała aż dwa foldery i nikt także spośród komitetów wyborczych, nie widział w tym fakcie żadnego problemu. Uważam zatem, że nasza publikacja wpisuje się w powszechnie stosowaną praktykę.

Jak do komentarza starosty gostyńskiego odniósl się burmistrz Gostyia Jerzy Kulak - CZYTAJ W BIEŻĄCYM WYDANIU ŻYCIA GOSTYNIA

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Nie sadze
ponad rok temu ocena: 71%  3
Nie sadze by 20500 egzemplarzy kosztowalo tylko 41 tys to by wychodzilo ze za jeden dano 2 zl ??? Cos tu nie tak !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krobiok
ponad rok temu ocena: 60%  2
zwykły kandydat na jakiegokolwiek radnego za swoje pieniądze się reklamuje a całe to SKW za pieniądze nas wszystkich i jeszcze po Krobi w godzinach pracy pracownik urzędu to roznosił aby kto kolwiek nie został pominięty. Panowie Marcinkowski ,Czwojda należało by te pieniądze oddać do budrzetu a za własne propagande uprawiać .Tak się zastanawiam czy macie chociaż troszeczkę wstydu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do m..
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wyobraź sobie, że pracownik urzędu ma prawo do urlopu wypoczynkowy i może wtedy sobie robić co mu się podoba. Ty też pewnie masz urlop chyba że jesteś darmozjadem i nie chce ci się pracować.