Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Krwawił nie tylko Gostyń, krwawiły też okoliczne wsie

› Społeczeństwo ponad rok temu    8.12.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń - Klony. Uroczystość ku czci ofiar terroru z 1939 r.Gostyń - Klony. Uroczystość ku czci ofiar terroru z 1939 r. fot. A. Fajczyk

- Eksterminacja polskiego narodu miała miejsce także tutaj. To mocne słowa, jednak nie wahajmy się ich użyć. Egzekucja w Klonach była aktem terroru i planowego ludobójstwa. A dokonana w wymiarze lokalnym, wpisywała się w szerszy program morderczej polityki. Nie możemy o tym zapominać - powiedział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, stojąc na cmentarzu w Starym Gostyniu, nad mogiłą mieszkańców podgostyńskich wsi. Tam oddano dziś hołd miejscowym ofiarom terroru, zamordowanym w lesie w Klonach, 8 grudnia 1939 roku.

Uroczystość rozpoczęła mszą św. w intencji rozstrzelanych, odprawioną w kościele parafialnym w Starym Gostyniu. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na przykościelny cmentarz. Na mogile rozstrzelanych delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Byli wśród nich uczniowie szkół podstawowych, przedstawiciele samorządów - gminnego i powiatowego, sołtysi okolicznych wiosek oraz rodziny i przyjaciele rozstrzelanych.

Przy mogile okoliczne przemówienie wygłosił gostyński włodarz. - (...) Trzeba pamiętać o tym, że w czasie okupacji krwawił nie tylko Gostyń, krwawiły też podgostyńskie wsie. (...) Pamiętamy o tym, że wśród milionów Polaków, mordowanych przez niemieckich nazistów byli nasi najbliżsi - dziadkowie, ojcowie, bracia, przyjaciele, koledzy i sąsiedzi. To nie były statystyczne liczby w zestawieniach strat wojennych. To byli ludzie znani nam z imienia i nazwiska. We wspomnieniach widzimy ich twarze, słyszymy ich głosy - powiedział Jerzy Kulak. Zaznaczył, że nie można zapominać o takich wydarzeniach, jak w Klonach. - Odcięcie się moze sprawić,  że za kilkadziesiąt lat pojęcia takie jak nazizm, obozy koncentracyjne, ludobójstwo będą dla nas tylko teoretycznymi definicjami z encyklopedii - zaznaczył burmistrz Gostynia.

Uczestnicy uroczystości udali się też do pobliskiego lasu, w Klonach, gdzie miała miejsce egzekucja. Tam wieniec od społeczeństwa gminy Gostyń złożyła delegacja gostyńskiej rady miejskiej, a rodziny rozstrzelanych i sołtysi oraz pozostali uczestnicy uroczystości, zapalili znicze.

Czytaj o pożarze w Elżbietkowie

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!