Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Od lipca kolejne zmiany dla kierowców

› Motoryzacja 26 dni temu    8.06.2020
Anna Twardowska
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Za miesiąc w życie mają wejść kolejne istotne zmiany dla kierowców. Chodzi o obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym i nowe obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach.

 

Wejście w życie zmian legislacyjnych zostało zaplanowane na 1 lipca 2020 r. Policjanci gostyńskiego wydziału ruchu drogowego na razie do tematu podchodzą z dystansem. Zauważają, że ostatnio tych zmian jest sporo. - Pracuję w ruchu drogowym od 2007 roku i tyle, ile jest w ostatnim czasie zmian, to nie pamiętam, żeby było kiedykolwiek - mówi asp. Jakub Tomczak z gostyńskiej „drogówki”.

Obowiązujące od lipca przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. - Ustawa (...) przewiduje szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – czytamy wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na stronie ministerstwa.

Po pierwsze: większa ochrona pieszych

Zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych będzie związane z nałożeniem na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie musiał dokładnej obserwować nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolice oraz stwarzać możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię nie tylko dla osób znajdujących się już na przejściu, ale również tych, którzy dopiero na nie wchodzą. Obecnie ustawa zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Po drugie: więcej zatrzymań prawa jazdy

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało zatrzymywaniem prawa jazdy. Dotychczas chodziło tylko o obszar zabudowany. Asp. Jakub Tomczak z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu tę zmianę ocenia jako zasadną. - Kierowcy już wiedzą, że w obszarze zabudowanym mają zdjąć nogę z gazu, natomiast ten „stracony czas” nadrabiają poza obszarem. W przypadku nowego rozwiązania, ten kierowca będzie się wszędzie pilnował – mówi.

Po trzecie: Zrównanie prędkości

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym. To ma się zmienić. Prędkość w obszarze zabudowanym zarówno w dzień, jak i w nocy, ma zrównać się do 50 km/h. - Jeżeli chodzi o powiat gostyński, to my po godz. 23.00 nie odnotowujemy zdarzeń w obszarze zabudowanym, na które prędkość ma znaczący wpływ. W większości po tej godzinie są to zdarzenia poza obszarem zabudowanym – ocenia asp. Jakub Tomczak.

Czytaj także: Pod wpływem alkoholu zdążyła przyjąć wielu pacjentów. Upiła się... lekarstwem?

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ...
25 dni temu 6
Do kierowca.. Nie porównuj niemiec do polski tam zarabiasz w euro przykładowo zarobisz 2500 idziesz do sklepu wydasz 100 a w polsce 400 za to samo. To ze przeliczasz ich mandaty ma polskie to nie znaczy ze ich na nie nie stac tak jak ciebie. Zabranie prawka w zabudowanym traktuje na tak ale poza? Chore... tępić tych co wyprzedzają na ciągłych, krzyzowkach i miejscach nie dozwolonych do tego... 90proc wypadków to ich wina a nie tego ze ktoś na glownej prostej 70 polecial 110. Takie moje zdanie. I jakos wjedziesz to niemiec to tez polowa ludzi nie wazne na jakich tablicach jezdzi ponad wyznaczona prędkością na banach..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
25 dni temu 5
Bardzo dobrze. Odbierać prawa jazdy wariatom drogowym. Mówiąc, że zbierają na socjal nie masz racji, bo rację byś mógł mieć gdyby podnieśli stawki, a tego nie robią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
25 dni temu ocena: 100%  4
Potrzebują kasy na socjal to między innymi wydoja kierowców Nie wspominając o wprowadzonych nowych podatkach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ehhh
26 dni temu ocena: 82%  3
No i co jeszcze, moze niech nakaz do 20km dadzą, albo 10 najlepiej bo wszyscy umrzemy jadąc troche wiecej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Diki
26 dni temu ocena: 80%  2
Lepiej wprowadzić nakaz zatrzymywania się przed każdymi pasami bo skąd kierowca może wiedzieć czy pieszy idzie prosto czy będzie przechodził przez pasy? Łażą jak święte krowy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
26 dni temu ocena: 60%  1
To jedź do pierwszego lepszego kraju w Europie zachodniej i zrób tak jak jeździsz w Polsce, to zobaczysz jaki mandacik dostaniesz. A ten jakiś od wielu lat ludzie jeżdżą i potrafią,ale Polak zawsze mądrzejszy .Dziwne że zaraz po przekroczeniu granicy z Niemcami większość potrafi jeździć,ale tam są mandaty w tysiące zł przeliczajac A u nas kilka set złotych maksymalnie niestety.