Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Odpowiedzią na podtopienia ma być podziemny zbiornik

› Społeczeństwo 12 dni temu    29.06.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Burmistrz Łukasz Kubiak deklaruje, że oprócz planowanych w najbliższym czasie inwestycji gminne władze będą szukać innych rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko podtopieńKrobia. Burmistrz Łukasz Kubiak deklaruje, że oprócz planowanych w najbliższym czasie inwestycji gminne władze będą szukać innych rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko podtopień fot. Fotomontaż

"Ciągle pada" brzmiał tytuł i pierwsze słowa piosenki Czerwonych Gitar. Do niedawna obawaliśmy się w Polsce klęski suszy, i choć to zagrożenie wcale nie minęło, to mieszkańcy wielu rejonów naszego kraju walczą raczej obecnie z wodą zalewającą ich domy i gospodarstwa.

Przed ponad tygodniem strachu, kolejny raz w ciągu ostatnich kilku lat "najedli się" mieszkańcy ulicy Kobylińskiej w Krobi, gdy wodę przestała odbierać kanalizacja deszczowa i wystąpiła ona na drogę - więcej zobacz TUTAJ.

Ponad 100 metrów ulicy zostały zalanych, a ludzie z niepokojem obserwowali rosnący stan "deszczówki". Najbardziej zagrożone posesje zabezpieczono specjalnymi metalowymi burtami (w przeszłości były to m.in. worki z piaskiem).

W trakcie ulewy mieszkańcy pomstowali na miejscowych włodarzy, za ich rzekomą "bezczynność" w kwestii podtopień.

- Od trzech lat nas zalewa - mówił jeden ze zdenerowanych właścicieli domu przy ulicy Kobylińskiej.

W związku z tym postanowiliśmy spytać władze gminy, czy podejmują jakiekolwiek działania mające zapobiec powtórce podobnych sytuacji kryzysowych w przyszłości?

W dużym stopniu można zgodzić się z opinią, że gęsta zabudowa w centrum miasta, duże utwardzone powierzchnie, zarówno w postaci dróg, chodników, jak i posesji prywatnych, "tworzą tak dużą zlewnię, że przy nagłych i intensywnych opadach, kanalizacja deszczowa nie jest w stanie odebrać nadmiaru wody".

- Ukształtowania i intensywności zabudowy nie zmienimy. Aby jednak odciążyć sieć kanalizacji deszczowej w tym newralgicznym rejonie miasta, planujemy w ramach przebudowy ulic: Szkolnej, Placu Kościuszki, Ogród Ludowy i Prof. Zwierzyckiego, wybudować bufor w postaci podziemnego zbiornika retencyjnego o pojemności 115 m3. Niedługo ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji. Zbiornik będzie miał za zadanie odciążenie kolektora, zwłaszcza podczas tej pierwszej fazy opadów, tak aby umożliwić sprawniejsze przyjęcie wody z m.in. ul. Kobylińskiej - mówi burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak. 

Ponadto miejscowi samorządowcy planują oczyścić i udrożnić Rów Krobski.

-  Chcę również zwrócić uwagę, że konsekwentnie wdrażamy również plan zagospodarowywania wód opadowych przy naszych nowych obiektach. I tak, nowa biblioteka będzie dysponowała również zbiornikiem retencyjnym, aby nadmiernie nie obciążać Rowu Krobskiego zrzutem wody, a przebudowywany obiekt starej gazowni zakłada zagospodarowanie wód opadowych na terenie działki. Im mniej wody opadowej z dachów i wybrukowanych posesji obiektów publicznych i prywatnych trafi do sieci kanalizacji deszczowej, tym bardziej będzie ona zdolna przyjąć nadmiar wody podczas ulew. Będziemy też wciąż szukać innych rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko podtopień - dodaje włodarz gminy.

Czytaj także: czy powinno być więcej policji na ulicach?

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ jlo
12 dni temu ocena: 75%  1
Zbiornik na 115 m3 wody na pewno pomoże I nie zabezpieczono,tylko właściciele posesji sami wykonali te zapor,y,bo nic przyjemnego po raz kolejny być zalanym i z sercem na ramieniu obawiać się każdej ulewy.Tak to jest gdy zakłada się rury o małych przekrojach do kanalizacji deszczowej.