Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Ta przebudowa jest konieczna. Rusza od poniedziałku. Może być zamieszanie

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    3.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Od 4 listopada rusza przebudowa skrzyżowania ul. Europejskiej z Nad KaniąGostyń. Od 4 listopada rusza przebudowa skrzyżowania ul. Europejskiej z Nad Kanią fot. A. Fajczyk

Niedawno w centrum Gostynia budowano rondo. Wtedy przy plantach podczas zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Kolejowej z wjazdem na Pl. Karola Marcinkowskiego panowało zamieszanie - pisaliśmy o tym TUTAJ. Niedawno był chaos w mieście, kiedy remontowano krajową "dwunastkę".

Od poniedziałku 4 listopada, ruszy przebudowa skrzyżowania ulicy Nad Kanią z ulicą Europejską w Gostyniu. Od jutra kierowcy również mogą spodziewać się w tym miejscu utrudnień w ruchu, które potrwają do grudnia.

Rozbudowa tego skrzyżowania ma poprawić płynność jazdy oraz bezpieczeństwo. Wykonawca zadania został wybrany w przetargu nieograniczonym, ogłoszonym przez burmistrza Gostynia. Wpłynęły 3 oferty. Najkorzystniejszą pod względem ceny i okresu udzielonej gwarancji złożyło Przedsiębiorstwo Drogowe DROGBUD-Gostyń. Firma przebuduje skrzyżowanie za blisko 960 tys. zł.

Jeszcze do niedawna inwestycja, która jest ściśle związana z budową obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 dla Gostynia - stała pod znakiem zapytania, gdyż w budżecie zabukowano na ten cel 700 tys. zł. Samorządy, które współfinansują zadanie (gostyński, powiatowy i gminy Piaski) musiały zdecydować, co dalej robić? Są na takim etapie wykonania budżetu, że na pewno każda kwota, którą trzeba było dołożyć do wykonania zadania była jakimś problemem.

- Prowadzimy równocześnie rozmowę z samorządem powiatowym, który jest współpartnerem przy wykonywaniu zadania. Jeśli z ofertami będzie wszystko w porządku, musimy zastanowić się, czy dokładamy brakujące środki? Można też pomyśleć nad innym rozwiązaniem, łącznie z tym, żeby ogłosić przetarg jeszcze raz, z innym terminem wykonania - wyjaśniał po otwarciu ofert Mariusz Konieczny - naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie, tłumacząc, że brany pod uwagę jest dwuletni termin realizacji, podobnie jak budowa obwodnicy.

Przyznał, że wyznaczony termin wykonania przebudowy skrzyżowania był bardzo krótki - od października do grudnia i to mogło wpłynąć na wysokość oferty. Gostyńska gmina wcześniej miała przygotowany kosztorys, który przewidywał wyższą kwotę na to zadanie. Starano się ograniczyć koszty, dlatego zmieniono parametry tego skrzyżowania, co już zmniejszyło kwotę. Jednak nie wzięto pod uwagę faktu, że w ostatnich miesiącach roku ceny inwestycji dość mocno wzrosną. Po ostatnich sesjach samorządu powiatowego i gostyńskiej rady miejskiej, które odbywały się pod koniec października, wiadomo, że inwestycja będzie mogła być zrealizowana. Radni dołożyli środki. Rozumieją, że zadanie jest bardzo ważne dla organizacji ruchu, aby kierowcy mogli korzystać z budowanego łącznika.

- Przebudowa skrzyżowania jest niezbędna. Przy tym rozwiązaniu, tej roli, jaką ma mieć łącznik obwodnicy, niemożliwym jest korzystanie ze skrzyżowania w tej chwili. Ruch byłby dość skomplikowany, co powodowałoby zakłopotanie kierowców i niebezpieczeństwo włączania się do ruchu - powiedział naczelnik Mariusz Konieczny.

Dokumentacja łącznika zakłada, że skrzyżowanie po przebudowie zostanie przesunięte w kierunku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu. W ramach inwestycji powstanie dodatkowy pas ruchu dla pojazdów skręcających w lewo z ul. Europejskiej. Wybudowana zostanie też wyspa rozdzielająca pasy ruchu w przeciwnych kierunkach. Prace zostaną wykonane na odcinku ok. 150 m. Jezdnia zostanie poszerzona, a wyspa rozdzielająca będzie pełniła funkcję azylu dla pieszych oraz rowerzystów. Przebudowa jezdni powinna zakończyć się w drugiej połowie grudnia.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kierowca
7 miesięcy temu ocena: 100%  7
Dlaczego tam nie zaprojektowano ronda ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
7 miesięcy temu ocena: 100%  6
Nie dowiedziałem się czy droga będzie przejezdna czy całkowicie zamknięta... A radnym wszystko jedno ile wydadzą bo to nie ich pieniądze... Tak się przepuszcza miliony w tym kraju..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
7 miesięcy temu ocena: 100%  5
Jest napisane, ż ekierowcy mogą spodziewac się utrudnień w ruchu a to nie znaczy, ze droga bedzie całkowicie zamknięta
~ Gt
7 miesięcy temu ocena: 60%  4
Jak już mowa o rondzie na placu Karola Marcinkowskiego, to spowodował on jeszcze większe korki na ulicy Kolejowej. Pomysł może nie był zły, ale wyszło jak zwykle. Dużo osób nie potrafi na rondzie jeździć. Kierowcy jadący ulica kolejową stają przed rondem i czekają, bo widzą auto dojeżdżające do ronda, znajdujące się przy redakcji pewnej gazety
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wac
7 miesięcy temu ocena: 100%  3
Jeżdżę dużo i nie widzę nijakiego problemu z tym rondem. Korek tworzy się dalej, gdzie samochody włączają się do ruchu wyjeżdżając z plantów koło "rożna" na krajówkę. To, że rondo jest nijak ruchu nie spowalnia, bo i tak zaraz za nim musisz czekać w kolejce. A,.że trzeba zwolnić i zobaczyć, czy z lewej nic nie jedzie? Bardzo dobrze. Nareszcie ludzie z kolejowej nie wlatują tam na pewniaka jak wariaci, co miało miejsce dotychczas, mimo, że oba pasy (z kolejowej i od strony szpitala) były równorzędne i do przejścia dla pieszych rozdzielone linią ciągłą.
~ 12
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
A co mają robić wymusić pierwszeństwo i zapłacić mandat i jeszcze stracić znizki z ubezpieczenia za spowodowanie kolizji?
~ Kier
7 miesięcy temu ocena: 83%  1
Lepiej się weźcie za rondo na poznańskiej z wlotu na europejska. Bo tam to jest rzeźnia...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji