Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wysłuchane modlitwy. Część pieniędzy dostali. Sporo jeszcze brakuje

› Aktualności ponad rok temu    27.07.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
W połowie grudnia całkowicie zdemontowano cebulastą kopułę z wieży kościoła na ZdzieżuW połowie grudnia całkowicie zdemontowano cebulastą kopułę z wieży kościoła na Zdzieżu fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Wieża boreckiego kościoła na Zdzieżu, od czasu nawałnicy, jaka nawiedziła powiat gostyński w sierpniu 2017 r. nie została naprawiona. Wciąż nie ma na to pieniędzy. - Bez kopuły nasz kościół wygląda, jak po wojnie - skomentował jeden z mieszkańców gminy Borek.

Tymczasem proboszcz ks. Daniel Litkowski oraz parafianie są dobrej myśli. Podczas niedzielnego kazania, w połowie lipca, okazało się, że można mieć nadzieję. Duchowny poinformował, że parafia na Zdzieżu otrzymała odszkodowanie za straty, jakie spowodowała ubiegłoroczna nawałnica.

- W tym tygodniu przekazano na konto parafii 650 000 zł (...) - ogłosił proboszcz. - Dziękuję Matce Bożej za wysłuchanie modlitwy Pompejańskiej parafian, która trwała od 1 maja do 28 czerwca. Kilkadziesiąt osób podjęło szturm do nieba o pieniądze na kopułę - dodał ks. Litkowski.

Złożył wyrazy wdzięczności tym parafianom, którzy kochają Sanktuarium Boreckie i wspierają go w ufności, że nowa kopuła zostanie zamontowana.

- Potrzeba nam jeszcze 450 000 złotych. Mam przeświadczenie, że Maryja zadba o swój dom na Zdzieżu, a swoim pomocnikom wyprosi łaski z nieba. Wszystkim składam staropolskie „Bóg zapłać!” za ofiarność na rzecz parafii - mówił.

 

Ks. Daniel Litkowski zwrócił się też o dofinansowanie działań remontowych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy okazało się, że żadnych pieniędzy nie przyznano, postanowił się odwołać. Proboszcza w staraniach o środki finansowe na nową kopułę i naprawę wieży wspierają samorządowcy. Nieraz są bezsilni.

- Kiedy dzwonię w tej sprawie do instytucji wyższego rzędu, to odzyskuję odpowiedź: „pan nie jest stroną” - mówi burmistrz Borku Marek Rożek. Zaznacza, że wszystko, co może jako gmina, to zabezpieczyć jakieś środki w budżecie i udzielić wsparcia w formie dotacji na remont zabytku. Przewodniczący rady Andrzej Kubiak też został poproszony o pomoc w pozyskaniu pieniędzy. Bezradnie rozkłada ręce, chociaż jest pewien, że „z ministerstwa kultury” można „jakiś grosz wycisnąć”, ale trzeba mieć konkretne przełożenie. - Próbowałem rozmawiać z kimś, kogo znam. Ale nie jestem ani posłem, ani senatorem. Nie mamy przebicia „u góry” - mówi przewodniczący rady, zapewniając, że zorganizuje debatę z radnym, skąd zdobyć pieniądze na nową kopułę.

Więcej w bieżącym numerze "Życia Gostynia"

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tomek
ponad rok temu 6
Parafia ma ziemię, dlaczego pod jej zastaw nie zaciągnie kredytu albo zwyczajnie ziemi nie sprzeda? Jak ja popadłem w kłopoty przez nierzetelnych kontrahentów musiałem sprzedać trochę majątku, żeby się ratować. A tutaj jak zawsze żebry. I najgorsze, że ci ludzie wycierają sobie gęby wiarą w Boga :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tic
ponad rok temu ocena: 100%  5
A ja tam mysle ze Matka Boska chciała by te pieniazki przeznaczyc a ratowanie zycia ,tyle małych bobasków czeka na pilne operacje,moze sie myle ksiądz ma pewniejsze informacje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edd
ponad rok temu 4
"Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Polski!."
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podatnik
ponad rok temu 3
A gdzie ta Polska no chyba ze ta pis owska
~ Ja
ponad rok temu ocena: 100%  2
A jak pani premier zwiedzała po nawałnicy,to dużo obiecywała...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tutejszy
ponad rok temu ocena: 89%  1
Rozumiem, że sprawiedliwie to nie znaczy równo, ale to jakaś totalna pomyłka i kpina. To ojciec grzybek z Torunia dostaje potężne dotacje z rządu a na kopułę nie można wyżebrać 450 tys. zł. !!!! No cóż są ważni i najważniejsi oraz reszta czyli ci co maja radzić sobie sami. no cóż mamy prawo i sprawiedliwie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji