Reklama

Wykorzystują energię ze słońca

Opublikowano: 3 lutego 2021 10:09
Autor: Bogdan Bujak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Widać to choćby po liczbie firm, które oferują założenie paneli fotowoltaicznych na naszych domach. Fotowoltaika stała się tak popularna głównie za sprawą dotacji, po które może sięgnąć na inwestycje w OZE.

Reklama

Szlaki w popularyzacji sektora „zielonej energii” przecierał program „Prosument” (nie bez powodu mówi się o fotowoltaice prosumenckiej). Jednak teraz pierwsze skrzypce odgrywa „Mój Prąd”. Program, potocznie nazywany też „5000 Plus” - ze względu na wysokość dotacji ma zachęcić Polaków do budowy przydomowych instalacji fotowoltaicznych i czerpania z nich energii elektrycznej.

UWAGA! Do wygrania 500 zł w gotówce! Czytaj pod artykułem

„Mój Prąd”

Co prawda, w grudniu zeszłego roku zakończył się II nabór wniosków do programu „Moj Prąd”, ale realizujący projekt Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęca do śledzenia informacji w tym zakresie na www.nfosigw.gov.pl.

W programie „Mój Prąd” możliwe jest uzyskanie 5.000 zł dotacji. Realizatorem projektu dofinansowania fotowoltaiki jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tylko do tej instytucji składamy wniosek o dofinansowanie. Otrzymanego wsparcia nie trzeba zwracać. Zgodnie z założeniami programowymi dofinansowywana jest budowa mikroinstalacji, których koszt wynosi średnio 10.000 zł - dotacja wynosi 50% wydatków poniesionych na budowę przydomowej instalacji.

O wsparcie z „Mój Prąd” na fotowoltaiczną inwestycję może ubiegać się każda osoba fizyczna, a w praktyce - każdy właściciela domu, który w tym domu mieszka lub go wynajmuje, wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby. O dotacje nie mogą natomiast starać się przedsiębiorstwa i firmy. 

Ważną informacją są zasady wypłacania dotacji na fotowoltaikę. W odróżnieniu od innych programów dotujących instalacje fotowoltaiczne, w „Mój Prąd” pieniędzy nie otrzymujemy przed inwestycją, ale po lub w trakcie (przedstawiamy odpowiednie faktury). Dotacja rządowa jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Informacji o programie „Mój Prąd” udzielają doradcy energetyczni. Wystarczy wejść na stronę doradztwo-energetyczne.gov.pl, wybrać województwo, w którym mieszkasz i przejść do zakładki Kontakt.

Obok programu „Mój Prąd” warto także zastanowić się nad skorzystaniem z programu „Czyste Powietrze”. Inicjatywa przewiduje w pierwszej kolejności dofinansowania dla osób fizycznych, które posiadają domy jednorodzinne i chcą wymienić stare, nieekologiczne źródła ciepła na nowe, korzystne dla środowiska. Projekt finansuje jednak również fotowoltaikę (kolektory słoneczne, mikroinstalacje). Jego realizatorem są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej - w naszym przypadku WFOŚiGW w Poznaniu. 

Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji i/lub pożyczki. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych w ramach jednego wniosku wynosi 7 tys. zł, a maksymalna 53 tys. zł na budynek jednorodzinny lub wydzielony w budynku jednorodzinnym lokal mieszkalny. 

Panele świecą na gminnych budynkach 

Po środki na instalacje Odnawialnych Źródeł Energii chętnie sięgają nasze samorządy. W gminie Krobia, w budynkach użyteczności publicznej opalanych paliwem stałym, sukcesywnie są wymieniane nieefektywne źródła ogrzewania na nowe, ekologiczne (np. świetlice wiejskie w Starej Krobi, w Potarzycy). W ramach programu pilotażowego Przedszkole Samorządowe w Krobi zostało wyposażone w pompę ciepła o mocy 20 kW, która wspiera instalację centralnego ogrzewania oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową. Aż 10 obiektów publicznych, których właścicielem jest gmina Krobia wyposażonych jest w instalacje fotowoltaiczne, w tym największa - o mocy 40 kW znajduje się na dachu szkoły podstawowej w Krobi. Proekologiczne ogrzewanie hybrydowe - tj. ogrzewanie gazowe i elektryczne, wspierane instalacją fotowoltaiczną - zastosowane zostało w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie. Nowo oddany do użytku obiekt Krobskiego Centrum Usług Społecznych, w budynku starej gazowni jest z kolei wyposażony w instalację gazową, mechaniczną wentylację z rekuperacją (odzyskiem ciepła), co czyni ogrzewanie bardziej wydajnym, proekologicznym i efektywnym finansowo. Na dachu także posadowiona jest instalacja fotowoltaiczna. - To dowód na to, że gmina w swych działaniach dokłada wszelkich starań, aby w nowych budynkach były projektowane przyjazne środowisku metody ogrzewania, które są też energooszczędne - podaje burmistrz Łukasz Kubiak. 

W Piaskach, jednym z kluczowych elementów kosztownej termomodernizacji budynku Gminnego Centrum Kultury jest wykorzystanie instalacji OZE. Wysokosć środków zewnętrznych, jakie pozyskano na całość projektu to 800.000 zł, a na dachu zamontowanych będzie 16 paneli fotowoltaicznych. Z kolei, w gminie Pępowo w tym roku zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna na budynku szatni na stadionie, która będzie zasilała: budynek szatni, stadion sportowy, oświetlenie uliczne przy ul. Sportowej oraz teren stanicy rowerowej przy wiatraku. Dofinansowanie rzędu prawie 40 tys. złotych samorząd pozyskał w ramach Programu PROW na lata 2014-2020.


Sponsorzy konkursu

 

KONKURS! Wygraj 500 zł w gotówce!

 

Chcemy nagradzać mieszkańców powiatu gostyńskiego, którzy zadeklarują dbałość o środowisko. Kilka osób ma szansę otrzymać 500 zł w gotówce! Wystarczy wypełnić formularz (DOSTĘPNY TUTAJ), nagrać filmik lub udokumentować zdjęciami ekologiczne rozwiązania w swoim domu, a potem przesłać go na nasz adres e-mail: [email protected]. Nasz konkurs trwa do końca lutego. Regulamin dostępny jest TUTAJ oraz w siedzibie redakcji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.