Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Nawałnica wyrządziła liczne szkody. Pozrywało dachy [AKTUALIZACJA]

› Aktualności› Na sygnale ponad rok temu    15.08.2015
Bogumiła Rzeźnik
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Skutki nawałnicy w naszym powiecieSkutki nawałnicy w naszym powiecie fot. Bogumiła Rzeźnik

Potężna burza z silnym wiatrem, jaka rozpętała się dziś po godz. 18.00 nad naszym powiatem spowodowała ogromne straty szczególnie w gminie Borek Wlkp. W miejscowościach takich jak: Karolew, Wycisłowo i Jawory zerwane zostały dachy z budynków mieszkalnych. Ponadto porywisty wiatr powalił mnóstwo drzew i krzewów w powiecie. Ulice chwilami zamieniały się w rwące potoki, pozalewało wiele piwnic. Pozbawieni prądu są mieszkańcy gmin: Borek Wlkp., Pępowa, Pogorzeli oraz częściowo Piasków. Strażacy zarówno z komendy powiatowej, jak i z OSP cały czas usuwają skutki żywiołu.

Jednym z poszkodowanych jest Franciszek Zaremba z Karolewa, właściciel mieszkania na górze, które w skutek zerwana dachu w tej części bloku ucierpiało najbardziej. - Mnie nie było w domu, a żona poszła do kościoła, jednak gdy zaczęło zanosić się na burzę, wróciłem. Szybko pozamykałem okna, chciałem jeszcze zabrać rzeczy z balkonu, jednak, gdy otworzyłem drzwi, to aż mnie wepchnęło do środka – mówił.

Zaczął obserwować co się dzieje. Najpierw spadła rynna. Po chwili wszedł do pokoju i zorientował się, że coś cieknie. Natychmiast porozkładał wszystkie wiaderka, garnki i miski, jakie miał pod ręką pod cieknące miejsca. Jak zauważył ulewa była tak intensywna, że 10 l wiaderko zapełniło się w siedem minut. Nie mógł tego w żaden sposób powstrzymać, następnie zaczęło przeciekać do mieszkania niżej. Sąsiedzi poszkodowanego, gdy się zorientowali z powagi sytuacji to też ruszyli mu z pomocą.

Zniszczenia są tak ogromne, gdyż w momencie zerwania rynny wiatr zawinął papę na dachu. Przybyli na miejsce strażacy w pewien sposób ją zabezpieczyli, jednak padający deszcz spowodował, że w mieszkaniu cały czas lała się woda. – Co do strat na razie jeszcze nie zastanawialiśmy się. Żal jest ogromny zważywszy na to, że w ubiegłym roku obydwa zalane pokoje były remontowane. A teraz znów wszystko trzeba będzie odnawiać. Mieszkanie mamy ubezpieczone, ale dach należy do spółdzielni mieszkaniowej, także powinni to zrobić w trybie natychmiastowym – dodała żona właściciela.

AKTUALIZACJA niedziela, 16 sierpnia, godz. 9.20

            Ze wstępnych danych uzyskanych od straży pożarnej wynika, że w związku z usuwaniem szkód powstałych po wczorajszej nawałnicy KP PSP w Gostyniu odnotowała ponad 60 interwencji, w których brało udział 15 zastępów z JRG Gostyń i 62 jednostki OSP z całego powiatu.

- Uszkodzone zostały dachy na 8 budynkach w gminie Borek Wlkp. Pozostałe działania na terenie całego powiatu dotyczyły połamanych drzew, których odnotowano ogólnie 33 oraz 15 zalanych budynków mieszkalnych – poinformował mł. kpt. Marcin Nyczka z KP PSP w Gostyniu.

Czytaj także o mszy odpustowej na Świętej Górze  oraz o relacjach z dożynek w wioskach

ZOBACZ dlaczego koncert Halinki Mlynkovej został odwołany

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!