Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Podwyżki będą i to niemałe

› Aktualności ponad rok temu    20.08.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Ewentualne podwyżki stawki śmieciowej miałoby nastąpić od 1 stycznia 2020Ewentualne podwyżki stawki śmieciowej miałoby nastąpić od 1 stycznia 2020 fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Ustabilizowany system gospodarki odpadami i znikomo wzrastająca masa odpadów zmieszanych, nadwyżka budżetowa za 2017 r. sięgająca prawie 5 mln zł - taka jest sytuacja w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL). Czy wobec tego od 1 stycznia 2020 r. w gminach, należących do związku, będzie trzeba więcej płacić za śmieci? Na co mają się przygotować mieszkający w Gostyniu, Krobi, Pępowie, Pogorzeli i Poniecu?

Wiele czynników wskazuje na to, że podwyżki będą. I to niemałe. Związek, do którego należy 5 gmin powiatu gostyńskiego stara się zarządzać podwyżki „podatku śmieciowego” - jeśli występuje taka konieczność - w cyklu co 3 lata. Kolejne podniesienie opłat miałoby nastąpić od 1 stycznia 2020 r. Dziś nie wiadomo jakiej wysokości będzie podwyżka, to zależy od kilku czynników. Na wzrost opłat śmieciowych mogą mieć wpływ - chociaż niewielki - oczekiwania płacowe pracowników firm odbierających odpady i dbających o ich zagospodarowanie. Chodzi o Miejskie Zakłady Oczyszczania i podobne instytucje. 50 proc. kosztów ich utrzymania stanowią wydatki na wynagrodzenia pracowników. Jest bardzo duża presja w tym kierunku, aby podnieść zarobki.

- Już nikt nie chce pracować za minimalne wynagrodzenie krajowe, które i tak poszło w górę i co roku wzrasta o 10 proc. (...) Zakłady gospodarowania odpadami i firmy zbierające odpady ratują się, zatrudniając obcokrajowców. Oni mają mniejsze wymagania - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczacy KZGRL.

Pracownikom administracji KZGRL też należy się podwyżka. Urzędnicy nie chcą pracować, widząc, że wynagrodzenie wszędzie wzrasta.

Głównym powodem ewentualnej podwyżki stawek śmieciowych jest nowe prawo i rząd. Od 2020 r. każda posesja, w której segregowane są śmieci, będzie musiała być wyposażona w czwarty - brązowy - pojemnik na odpady „bio”. Trzeba będzie zakupić kubły, częściej je odbierać (co tydzień lub dwa, w zależności od tego czy to teren wiejski czy miejski), wzrosną koszty transportu (zużycie paliwa).

Najbardziej na podwyżki opłat za zagospodarowanie śmieci dla zwykłego obywatela będzie miało wpływ rozporządzenie rady ministrów, które funkcjonuje od 1 stycznia 2018 r. Przepis ten w okresie 3 lat, w niektórych sytuacjach 10-krotnie zwiększy „podatek śmieciowy” – czyli opłatę za składowanie odpadów, jaką muszą oddawać do marszałka województwa zakłady gospodarowania odpadami prowadzące RIPOK-ki.

Kolejną przyczyną wzrostu podatku śmieciowego może być brak regulacji tzw. rozszerzonej odpowiedzialność producenta, której rząd w Polsce wciąż nie chce wprowadzić. Dotknęłoby to boleśnie firmy, które na rynek wprowadzają towar w opakowaniu plastikowym, szklanym. Te śmieci są uciążliwe dla środowiska, nierozkładalne, ale można je wykorzystać. Trzeba je tylko w inny sposób przetwarzać (produkując np. z plastików na boazerię). Ale technologia jest kosztowna i wytwarzany towar również.

- Mogłaby być tańsza, gdyby producenci coli, czy innych napojów mieli postawione warunki. Jeśli wprowadzasz na rynek produkt w opakowaniu z tworzywa sztucznego, to masz wybór: odzyskasz je i ponownie zagospodarujesz. A jeśli tego nie zrobisz, to wyręczą cię samorządy, państwo, ale za każdą tonę opakowania wtedy zapłacisz odpowiednio wysoka stawkę - 100, 200, 300 euro. W państwach Unii producenci za tonę opakowań płacą od 0,6 euro w Polsce do 1200 euro w Austrii – mówi Karpiński.

Wtedy może wzrosłyby ceny produktów w opakowaniach, napojów, ale zmalałyby koszty zagospodarowania i przetwarzania odpadów (staniałyby produkty wytwarzane z odzyskanych odpadów), a tym samym i opłaty za śmieci.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Haha
ponad rok temu 6
Apropo butelek to sporo laduje w przydroznych rowach na polach rolnikow w rzekach stawach robi ktos cos z tym nie da sie? Zakladac kamerki karac pienieznie plus sprzatanie terenu to sie odechce
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
ponad rok temu ocena: 100%  5
No dobrze ok podwyzka ale co w zamian zeby dostac na odwyzke trzeba lepiej pracowac wydajniej cos usprawnic ulepszyc
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KASIA
ponad rok temu ocena: 100%  4
W sasiednich krajach jakoś umieli sobie z tym poradzic i gospodarka kwitnie -u nas rzecz jasna nie wiedzą co zrobić Za każdą butelkę szklaną czy plastikową powinno się otrzymywać zwrot pieniędzy jak jest np, w Niemczech W marketach powinny być automaty do odbierania fantow i problem UCIĄŻLIWYCH ŚMIECI Z GŁOWTY a SZKŁO DO ODZYSKU!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jerzy
ponad rok temu ocena: 100%  3
autor tego artykułu nie do końca wie o czym pisze np: opakowania szklane to jest towar do recyklingu i którego wciąż w hutach szkła brakuje więc to nam powinni za to zwracać zwracać pieniądze a nie pobierać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
ponad rok temu ocena: 100%  2
Najpierw KZGRL niech zacznie wymagać od siebie, a nie jedyne rozwiązanie to podwyżka opłat, na co to pójdzie- na podwyżki dla zarządu? Za rok znowu stwierdzą że trzeba podnieść, a co dostajemy w zamian? Normalnie za wyższą cenę otrzymujemy wyższą jakość, a tu nic w zamian ?!?!?!?!?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kali
ponad rok temu ocena: 100%  1
Kolejny raz jedynym pomysłem zarządzających jest podniesienie podatków. Cudowny lek na cale zło. Mechanizm jest zawsze taki sam - podnoszenie podatków, chwilowa cisza, po pewnym czasie podwyżka zostaje skonsumowana w niezbyt jasny sposób i zaczyna się mowa o podwyżce na nowo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji