Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Powstaje nielegalne wysypisko?

› Aktualności ponad rok temu    3.08.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 3 / 100%
A A A
W workach, na poboczu drogi Jeżewo - Jawory ktoś pozostawił ubrania - głównie butyW workach, na poboczu drogi Jeżewo - Jawory ktoś pozostawił ubrania - głównie buty fot. A. Fajczyk

Wyrzucone odpady wręcz "wychodziły" z niewielkiego lasku przy drodze krajowej nr 12, na terenie gminy Borek. Z drugiej strony lasu biegnie droga powiatowa, łącząca skrzyżowania z szosą do Strumian oraz do Koszkowa. - Karoserie od samochodów i inne części są powyrzucane wśród tych drzew, że hej! - alarmował jeden z mieszkańców gminy Borek. - Jest to specyficzne miejsce: kawał lasu, droga boczna od głównej, gdzie można się schować, odpady wyrzucić. Wszystko można wyrzucić. Robi się tam największe, nielegalne składowisko śmieci - dodał. Sprawdziliśmy - w przydrożnym rowie leżały komplet opon, deska rozdzielcza, kołpak od ciężarówki - do wyboru, do koloru. - Zderzaków jest tam sporo, jak z rozbieranego auta. Wszystko jakby wywiezione od mechanika - sugerował interweniujący.

Podkreślił, że w rowach czy na polnych drogach czasami można znaleźć najróżniejsze opakowania po środkach chemicznych - po nawozach, opryskach, farbach. Kupujący czy używający nie są rozliczani z tego, co robią ze zużytymi opakowaniami. W okolicach Koszkowa, Wycisłowa i Jeżewa, można było odnieść wrażenie, że trafiło się na pchli targ. Plastikowe opakowania po napojach, chipsach i innych fast-foodach czy pampersach, to standard. Za to w rowach można znaleźć stare telewizory - z elektroniką i kineskopami. W workach, na poboczu drogi Jeżewo - Jawory ktoś pozostawił ubrania - głównie buty. Kołdry i pościele były „dostępne” na skraju lasu - przy wylocie z drogi wojewódzkiej na szosę do Koszkowa można znaleźć. Śmieci jest mnóstwo.

Burmistrz Marek Rożek przyznał, że o miejscu, gdzie podrzucane są śmieci dowiedział się od redakcji portalu. Sam niedawno wprowadził obostrzenia w regulaminie boreckiego PSZOK-u (np. nie można tam zostawić obudowy pralki czy lodówki, bez elektroniki) i uważa, że w okolicy Borku z bałaganiarzami, podrzucającymi śmieci byle gdzie, nie jest aż tak źle.

Zwrócił uwagę, że leżą one przy drodze krajowej i powiatowej. Jest święcie przekonany, że tych odpadów nie pozostawiają mieszkańcy boreckiej gminy. Uważa, że będzie ich mniej, kiedy edukacja w zakresie ochrony środowiska i sposobów zagospodarowania odpadów będzie dokładniejsza.

- To są drobne sprawy. Zawsze, w każdej gminie zdarzają się ludzie nieodpowiedzialni. Mieszkańcy gminy Borek płacą za odbiór i zagospodarowanie śmieci, oni wiedzą, że należy je wrzucić do kubła, który mają pod nosem. Bałaganiarzami muszą być ludzie przejezdni - mówi, zaznaczając, że szukamy „dziury w całym”.

Na terenie gminy Borek od pewnego czasu nie są organizowane zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci spod posesji. Dlaczego? Burmistrz Rożek uważa, że wystarczy punkt selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) na skraju miasta, gdzie każdy może przywieźć tego rodzaju śmieci. - Wcześniej to robiliśmy. Od dłuższego czasu mieszkańcy nie zgłaszają takiej potrzeby, wywożą śmieci na składowisko do Borku - uzasadnia decyzję burmistrz.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (7)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mieszkaniec
  ponad rok temu 7
  Osobiście widziałem jak gość z Wycisłowa który jeździ oplem Zafira o nr PGS dalej w nr było 97 (juz nie pamiętam dokładnie bo to jakiś czas temu było ) wywalał worki ze śmieciami między Wycisłowem a Koszkowem. Żałuję że nie zadzwoniłem wtedy na policje. Następnym razem nie będzie zmiłuj
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Bzyk
  ponad rok temu ocena: 50%  6
  Ja to podejrzewam, że to z okolic Suwałk i Szczecina przywożą. Zdecydowanie nie miejscowi.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ w
  ponad rok temu ocena: 0%  5
  I jeszcze z najdalszego kącika Bieszczad. A może jeszcze 'zagraniczne" to są :D - zwłaszcza te śmieci przy drogach gminnych i nieutwardzonych, które - na szczęście - po prośbie o interwencję - gmina stara się sprzątać
  ~ Xyz
  ponad rok temu 4
  Punkt odpadów ponad gabarytowych i tak wszystkiego nie odpiera. To co z tym zrobić??
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mirek
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  Pan Rożek ma małe pojęcie o gospodarce odpadami. Edukacja tak jest potrzebna ale ten efekt edukacji zobaczymy za 10, 20 lat! śmieci nie wyrzucają dzieci tylko świadomi czynu dorośli i tego Panie Rożek nie zmienisz! proponuję aby Pan Rożek chodził na patrole chowal się w krzakach i może kogoś zlapie na gorącym uczynku. A tak na poważnie to można a drzewach przy takich miejscach przy drogach montować specjalne fotopulapki które robią zdjęcia i wysyłają na tel. kom. takie coś praktykują już lasy państwowe w związku z kradzieżą drzewa z lasu i to działa tzn. już paru się złapało! także Panie Rożek do dzieła!!!!! przyjezdni nieprzejezdni Gmina zasyfiona nie może być to żadne tłumaczenie! trzeba się zmierzyć z problemem!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ja
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  Bo Borek to stan umysłu i tyle w temacie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ X.Y.Z
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Szkoda że Pani redaktor nie pofatygowałała się pojechać koło Orlika do Borku I zobaczyć jakie tam jest wysypisko złomów które stoją już tam parę lat I straszą. Można Tak?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji