Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zaro tu zawału dostanymy - dowcipnie, interesująco i smakowicie podczas dożynek

› Aktualności ponad rok temu    16.08.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

- Wy to mocie fajnie pod tymi drzewami. Chłodno wam? O kruca, a my tu zaro zawału dostanymy. No dobra, ale jadymy w tym słuńcu piknym. Dobrze, że nie leje - tak uczestników Dożynek Powiatowych 2015, schowanych w cieniu drzew powitała góralska kapela „Pieczarki”. Występ odbył się jeszcze, kiedy na Świętej Górze dość mocno grzało słońce. Nie zraziło to jednak mieszkańców - za bazyliką 15 sierpnia zjawiło się ich sporo. Tegoroczna powiatowa impreza odbyła się pod hasłem „Dobre smaki powiatu”. Górale z kapeli „Pieczarki” nie byli jedynymi artystami, jakich organizatorzy imprezy - samorząd powiatu gostyńskiego - zaprosili na scenę.

Podczas dożynek można było obejrzeć występy uczniów ze szkół powiatowych i posłuchać koncertu Świętogórskiej Orkiestry Dętej. Widzów bardzo rozbawiły skecze, jakie zaprezentowała grupa teatralna „Na Fali” z Krobi. Każdy chciał posłuchać, jak bezpiecznie można „odchudzać się na gwołt, kiedy żuły dur pozatykane”, dlaczego belfer w szkole nie ma nic du godanio i skund wef Potarzycy wzięli się terroryści. Tradycyjnie wieniec dożynkowy ośpiewali i otańczyli w tym roku członkowie kapeli ludowej Borkowiacy.

Znany kucharz Jan Kuroń na Świętej Górze prowadził przedszkole kulinarne. Było bardzo intensywnie, a co za tym idzie - interesująco. - Gotowaliśmy dla państwa dwa dania: zupa minestrone i gazpacho -niekomplikowane i z niedrogich składników. Moim zdaniem kwintesencją tego typu wystąpień jest to, że możemy przekazać ciekawostki, wiedzę dotyczącą warsztatu kulinarnego. A dania z drogich, zbyt wyszukanych składników, ciężko dostępnych, odstraszają - podsumował później. Poza tym uczestnicy dożynek mogli posmakować produkty spożywcze lokalnych firm - wystawiano miód, kefir, maślankę, kiełbasę, smalec. Chlebem częstowali samorządowcy gminni i powiatowi oraz władze kościoła.

Zainteresowani mogli obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze oraz wystawę sprzętu wojskowego. Na dożynkach powiatowych zaprezentowali się również uczniowie z klasy wojskowej ZSOiZ w Krobi. Odbyło się także losowanie nagród (wystarczyło wcześniej wypełnić kupon na ulotce dożynkowej) - szczęśliwcy otrzymali ogromne kosze z produktami lokalnych firm z branży rolno - spożywczej, które podczas dożynek otrzymali certyfikaty.

ZOBACZ jak ucierpiala gmina Gostyń podczas nawałnicy, która wieczorem 15 sierpnia nawiedziła powiat (zdjęcia i film)

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!