Zbudźcie się organy! Historyczne wydarzenie na Świętej Górze

Opublikowano:
Autor:

Zbudźcie się organy! Historyczne wydarzenie na Świętej Górze  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Po latach milczenia w bazylice znów zabrzmiały organy.

Obrzędu poświęcenia instrumentu, jego „przebudzenia” dokonał ks. abp Stanisław Gądecki metropolita poznański.

- Zbudźcie się organy, instrumencie święty – wzywał arcybiskup.

Przy organach zasiadł profesor Julian Gembalski, kierownik Katedry Organów Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach, który był autorem instrumentu i patronował jego budowie. Liturgii towarzyszył Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego oraz Świętogórska Orkiestra Dęta.

Arcybiskup dziękował ojcom filipinom za ich starania, dzięki którym będzie można słuchać pięknego instrumentu.

 W koncercie inauguracyjnym prof. Julian Gembalski zagrał synfonię Johanna Sebastiana Bacha z kantaty „Wir danken dir, Gott” BWV 29, muzykę staropolską: Tantum ergo Sacramentum Ortus de Polonia z Tabulatury Klasztoru św. Ducha (1548) Toccata tertio toni z Tabulatury Warszawskiej z XVII wieku Julian Gembalski (1950) - Wariacje na temat Gloria z Mszy op.15 Maksymiliana Koperskiego (improwizacja) Johann Pachelbel (1633-1706) Preludium in d Georg Muffat (1645-1704) Passacaglia g-moll oraz Jana Sebastian Bacha Toccatę i fugę d-moll BWV 565

 

- Kiedy stajemy wobec tak wspaniałych dzieł, które nas otaczają, nie potrzeba za wielu słów. Będąc w Gostyniu po raz pierwszy na festiwalu MUSICA SACROMONTANA nie przypuszczałem, że doczekamy tak wspaniałej uroczystości oddania organów, które milczały od długiego czasu. Dzisiaj delektujemy się tą wspaniałą świątynią, która zawsze pokazywała, że tutaj zawsze działy się wielkie sprawy boże. Tak chwalić Pana Boga, takiej jakości architekturą, to rzecz niebywała – mówił prof. Julian Gembalski.

 

  Przy odbudowie instrumentu przyjęto założenie, że będą to organy barokowo – klasycystyczne. Mają 25 głosów. W swojej konstrukcji nawiązują do organów przeszłości. Są instrumentem sterowanym mechanicznie, a więc tak, jak to było kiedyś, obsługa instrumentu jest taka, jak była zawsze w prawdziwych instrumentach. 

Nowe organy zbudowano w pracowni organmistrza Marka Cepki w Popowie pod Wronkami. 

Po koncercie księża filipini podziękowali wszystkim zaangażowanym w dzieło renowacji na Świętej Górze, między innymi ofiarodawcom oraz prof. Julianowi Gembalskiemu, Markowi Cepce, Piotrowi Niemcewiczowi, który odrestaurował prospekt organowy i trzy stiukowe ołtarze w bazylice. Wśród wyróżnionych, którym wręczono statuetki z piszczałkami z poprzednich organów byli również: Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych, Rafał Grupiński, poseł RP, Zofia Szalczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jolanta Goszczyńska, wielkopolski konserwator zabytków.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE